23/04/2026 0 Kommentarer
4. maj gudstj. i kapellet
4. maj gudstj. i kapellet

Frihed, fred og håb
Den 4. maj samles vi i Gråsten kapel kl. 19.00 for at markere befrielsen for 81 år siden. Vi mindes den aften, hvor lysene blev tændt i vinduerne, og hvor glæden og lettelsen lød som lærkesang og klokkeklang over landet. Vi takker for dem, der ofrede meget for at friheden kunne vindes.
Men andagten skal ikke kun være et tilbageblik. Den 4. maj er også en anledning til at spørge, hvad vi bruger friheden til i dag. Vi lever i en verden, hvor krig, ufred og utryghed igen præger nyhederne, og hvor mange mennesker lever som ofre for andres vold og magt. Netop derfor har vi brug for at høre evangeliets ord om, at uret og ondskab ikke får det sidste ord, og at Kristus er vores fred.
I andagten vil vi bede for fred i verden, for vores eget folk og for dem, der bærer sorg og frygt. Vi vil høre bibelord om frihed og håb, synge salmer, der bærer både erindringen og fremtidshåbet, og vi vil lægge vores land og vores liv i Guds hånd.
Sådan kan 4. maj blive både en erindringsaften og en håbsaften: en stille tak for den frihed, vi fik, og en bøn om, at Gud også i dag vil »velsigne det, Herre, fra sund til klit«
– og give os mod til at leve som fredens mennesker i verden.
Faner er velkomne til at deltage i mindegudstjenesten i kapellet.
Efter gudstjenesten afholdes der en mindehøjtidelighed ved Frihedsskulpturen i Gråsten kl. 20.00.
Indledning - ved Mogens P. C. Jacobsen, 4. maj-komitéen
Velkomst - ved borgmester Erik Lauritzen, Sønderborg Kommune
Fællessang - En lærke letted
Tale - ved forfatter og journalist Hans Christian Davidsen, Flensborg
Fællessang - Jeg ser de bøgelyse øer
Kranselægning - ved 4. maj komitéen, Sønderborg Kommune,
Kontaktudvalget for de Militære Traditioner i
Sønderborg-området, Hjemmeværnskompagniet Sønderborg,
og evt.andre fremmødte
Fællessang - Altid frejdig, når du går
Afslutning - ved 4. maj-komiteen.
Kommentarer